Ден 1: София - Найроби
Среща на летище София на Терминал 2 за полет до Найроби през Доха с Qatar Airways в 12:40ч. Пристигане в Доха в 18:15 и свързващ полет за Найроби в 02:00ч.
Ден 2: Найроби - Масай Мара (закуска, обяд и вечеря)
Пристигане в Найроби в 07:35ч. и отправяне към национален парк „Масай Мара“.
Кратко освежаване в Eka Hotel Nairobi с включено кафе и студена закуска.
Днес започва нашето приключение в света на дивите животни. Разстоянието е около 280 км, а трансферът трае около 5 часа. По пътя ще преминем през живописния проход на долината Great Rift Valley, от който се разкриват прекрасни гледки.
Пристигаме около обяд и настаняване в Ashnil Mara Camp. След като обядваме (обядът е включен в цената) се отправяме на следобедно сафари до 18ч.
Резерватът „Масаи Мара” е продължение на намиращият се в Танзания резерват „Серенгети”. Намира се в Югозападна Кения, близо до границата с Танзания, на приблизително 275 км. от Найроби. Открит е през 1974 г., а територията му обхваща площ от 1510 кв. км. – равнини и гористи местности. Представлява най-богатия и най-често посещаван резерват за диви животни в Африка. Вечеря и нощувка.
Ден 3: Масай Мара (закуска, обяд и вечеря)
Закуска. Днес ни предстои ден, изпълнен с приятни емоции и надежда да видим голямата петорка “The big 5”!
“Масаи Мара” е известен с това, че е единственото място на света, където всички представители на “голямата петорка” могат да бъдат видени наведнъж само за един сутрешен моторизиран ловен кръг. Това е името, което европейските ловци и търсачи на приключения някога дали на петте най-опасни животни на африканския континент – африкански слон, черен носорог, леопард, африкански бивол и лъв. Пакетиран обяд. По желание: Посещение на Традиционно Масайско селище (Massai Village) - срещу допълнително заплащане на място – 30 USD на човек . Докоснете се до живота и бита на едно от най-старите племена в Африка.
Връщане в Ashnil Mara Camp. Вечеря и нощувка.
Ден 4: Масай Мара – Найваша (закуска, обяд и вечеря)
Рано сутринта след закуска отпътуване за езерото Найваша. Езерото Найваша е най-високото и най-красивото от езерата на Рифтовата долина. На 1910 м водата е прясна и езерото е оградено с гъсти бучки папирус (древните египтяни някога са използвали това за направата на хартия). Найваша е друга популярна зона за наблюдение на птици (записани са над 400 вида). Освен това е любимо убежище през уикенда за жителите на Найроби, които идват тук, за да плават, да карат водни ски и да ловят риба. В езерото няма крокодили, тъй като водата е твърде студена за тях поради надморската височина, но има хипопотами. След като пристигнем и се настаним в Lake Naivasha Sopa Resort 4* ще имаме включен обяд. След това ще се отправим към езерото Найваша, където с местен представител ще се качим на лодки, за да опознаем водната фауна, от която преобладават хипопотами и най-различни видове птици. Ще преминем от другата страна на езерото, за да слезем от лодките и да направим пешеходна разходка из малък остров пълен с диви тревопасни животни. Когато приключим ще се върнем в хотела. Вечеря и свободно време.
Ден 5: Найваша – Найроби – Диани Бийч ( закуска и вечеря)
Закуска и отпътуване за Найроби.
Приключението продължава..
Включено посещение в имението за жирафи – Giraffe Manor. Свободно време за разходка в двора на имението и хранене на жирафите.
Обяд в ресторант Карниворе - едно уникално изживяване. Тук ще опитате всеки тип месо за който може да си помислите, изпечено на традиционен масайски меч, над грандиозно огнище, разположено на входа на ресторанта. Сервитьорите носят мечовете по масите и отрязват неограничено количество в чиниите на гостите. За компания на месото поднасят широка гама салати, зеленчуци и екзотични сосове.
Полет до Укунда (Диани Бийч) в 14:00. Пристигане в 15:15ч. и трансфер до хотел Pinewood Beach Resort 4*.
Ден 6: Диани Бийч
Закуска.
Свободно време за плаж и почивка. Вечеря и нощувка.
Ден 7: Диани Бийч
Целодневна екскурзия до остров Фунзи (срещу допълнително заплащане от 180 лева на човек).
Незабравимо пътешествие с традиционна местна платноходка dhow в един непокътнат рай на Земята. Отпътуване от хотела рано сутринта до базов лагер в Бодо, древно село на около час южно от Момбаса. Ще наблюдаваме голямо разнообразие от птици, крокодили и гигантски гущери – от безопасно разстояние, разбира се.
След това ще се спуснем към пясъчния бряг на топлия Индийски океан, където ще имаме свободно време за плаж и плуване. По пътя може да срещнем делфини или гигантска морска костенурка.
Обяд в Киназини (срещу допълнително заплащане).
След обяд – свободно време за почивка или за разходка из острова, преди да отплуваме обратно до Бодо за трансфер обратно до хотела. Връщане в хотела за вечеря.
Вечеря и нощувка.
Ден 8: Диани Бийч
Закуска.
Свободно време за плаж и почивка. Вечеря и нощувка.
Ден 9: Диани Бийч
Закуска.
Свободно време за плаж и почивка. Вечеря и нощувка.
Ден 10: Диани Бийч – Найроби - Доха
Закуска.
Трансфер до летището и полет от Укунда до Найроби в 11:30ч. Пристигане в Найроби в 12:45ч и регистрация за полет на Qatar Airways до Доха в 17:45ч. Пристигане в Доха в 23:15ч. Нощувка в Доха.
Ден 11: Доха - София
Полет за София в 07:30ч.
Пристигане в София в 11:40ч.
Какво да опаковам за сафари?
- Удобни дрехи: Говорейки за дрехи, няма по-лоша идея от това да отидете на сафари с неудобни дрехи. Този тип пътуване е приключение, така че е препоръчително да носите удобни дрехи и обувки, за да се насладите напълно на сафарито. Не забравяйте да включите топли дрехи, защото през нощта температурите могат да спаднат драстично.
- Избягвайте ярките цветове: Този тип оттенъци може да привлече твърде много внимание от животните и да ги накара да избягат. Най-добре е да носите кафяво, зелено или светложълто облекло.
- Аксесоари за сафари: Слънчеви очила, шапка, слънцезащитен крем и репелент против комари.
- Снимки: На сафари в Африка ви трябва добра камера, за да увековечите такова невероятно пътуване. Заедно с него ще ви трябва допълнителна батерия, зарядно устройство и друга карта с памет.. Електричеството тук в по-голямата си част е 220-240 волта. В повечето лоджи напрежението е слабо или изобщо се преустановява подаването на ток в часовете от 23-06 ч. и може да не сте в състояние да зареждате камерите си. Препоръчваме ви да вземете допълнителна батерия. За снимане на птици и животни се препоръчват апарати с 300 мм телеобективи. Ленти и батерии могат да бъдат купувани в големите градове и в лоджите, но са сравнително скъпи. Препоръчваме ви да вземете достатъчно със себе си при тръгване. Забранено е снимането при преминаване на граници и полицейски постове, тъй кото това може да доведе до неприятни ситуации. Във всички части на Африка се счита за необходимо преди да направите снимка на местни да попитате дали не възразяват. При пътуване през резерватите ще срещате много представители на местни племена, които ако снимате в движение може да недоволстват. В повечето случаи ако направите снимка на местен, трябва да платите. Накои култури вярват, че снимката открадва тяхната душа, така, че молбата ни е да уважавате техните разбирания и възприятие за живота.
Климат:
- Може би и вие, както много хора, очаквате че цяла Африка е винаги гореща. Тогава ще останете изненадани от студените температури на кратера Нгоронгоро. По-хладно, отколкото очаквате може да бъде и в Найроби (на 1661 м) и Аруша (на 1403 м).
- Крайбрежията на Кения и Танзания, имат много по-топъл климат.
- В Африка може да вали по всяко време на годината. Дъждът е по-често срещан през април, май и ноември. През април и май дъждовете обикновено са по-силни през нощта. През месец ноември дъждовете могат са проливни, но често са кратки.
Безопасност по време на сафари:
- По време на сафарито вашият водач ще ни дава инструкции за безопасност и ще ни информира кога е безопасно да се излезе от превозното средство. В ложите и лагерите персоналът често ще ни придружава до и от стаите, за да гарантира безопасността ни. Повечето ложи и лагери нямат огради. Не забравяйте, че дивите животни могат да бъдат опасни и следвайте препоръките на вашите водачи.
Отпадъци:
- Не изхвърляйте нищо от превозните средства, включително остатъци от храна и обелки от плодове. На местата за пикник събирайте и поставяйте в предвидените контейнери всички отпадъци. Ако в района няма контейнер, боклукът трябва да се събере и транспортира до следващата хижа.
Дрескод:
- По време на сафаритата е подходящо ежедневното по-спортно облекло. Някои ложи и луксозни лагери изискват гостите да бъдат елегантно облечени за вечеря. За мъжете вечер се препоръчват дългите панталони - както за спазване на дрес-кода, така и за защита от ухапвания от насекоми.
Цифрови фотоапарати:
- Не можете да тръгнете на сафари без добър фотоапарат с големи възможности за увеличение. Не забравяйте да вземете и няколко допълнителни батерии и карти с памет. Зарядно устройство за батериите също ще бъде от полза. Зареждате батериите винаги, когато имате възможност. Препоръчваме ви да тествате всяко ново оборудване и камера преди сафарито. Този перфектен залез няма да чака да разберете как да включите камерата.
Валута:
- Официалната валута на Кения е кенийски шилинг (Ksh) и се предлага в купюри от 50, 100, 200, 500 и 1000 шилинга. Не забравяйте да вземете със себе си щатски долари (USD) заедно с шилинги, когато пътувате до Кения, тъй като много хотели и по-големи ресторанти могат да посочат и цени в щатски долари.
- Въпреки че бакшишите не са задължителни в Кения, носачите и водачите обикновено ги очакват. Можете да дадете бакшиш на носачите и водачите си директно или да го добавите в кутията за бакшиши, която обикновено има в повечето хотели и по-големи заведения. Когато вечеряте в ресторанти, е прието да оставяте 10% бакшиш.
- Препоръчително е да носите доларови банкноти от по 50$ и 100$ след 2006 година, тъй като долари от предходни години не се приемат, а по-дребните банкноти, се обменят на по-високи курсове спрямо шилинга. Може да се плаща и с кредитни карти.
Багаж:
Мястото за багаж в превозните средства (джип или мини-ван) е ограничено, така че моля обърнете специално внимание на долната информация:
- 1 куфар, не по-тежък от 15 кг (препоръчително).
- 1 малка ръчна чанта с неща от първа необходимост – репеленти, документи, пари и карти, фото апарат/камера. За целта можете да използвате малка раничка или удобна чанта, която можете да поместите в краката си в превозното средство.
- Чантичка – тип „банан”.
- Забалежка: Спазването на горните условия е препоръчително, с което ще улесните местните организатори и ще направите вашето пътуване по-комфортно.
Облекло и вещи от първа необходимост:
Вземете със себе си удобни, неофициални дрехи и такива, които можете да перете и обличате в хода на пътуването. Дрехи с натрапчиви ярки цветове, камуфлажни и бели дрехи не са подходящи за това пътуване.
Предлагаме ви списък по който може да се ръководите при приготвяне на багажа си:
- 1-2 удобни панталона;
- 3-4 шорти или къси гащи;
- Ризи/тениски;
- 1 лека памучна рокля за жените;
- 1 леко яке (полар, др. връхна дреха);
- 1 непромокаемо яке/анорак;
- 1 топло яке (май-септември: зимните нощи са прохладни);
- 1 чифт удобни за ходене обувки;
- 1 чифт джапанки или сандали;
- 1 бански костюм;
- 1 слънчева шапка;
- 1 шапка ( препоръчително с козирка или връзка, защото може да излети от джипа по време на сафарито )
- Фенерче ( лоджовете обикновено предоставят, но за всеки случай е хубаво да имате със себе си )
- Бинокъл - с цел да извлечете максималното от едно сафари е хубаво да имате бинокъл (любителски). Повечето шофьори разполагат с бинокъл в джиповете, но обикновено са 1 или 2.
- И разбира се не на последно място са репелентите, във всякакъв вид и форма. Използвайте ги без да ги пестите – ден и нощ. Всички стаи са снабдени с електрически машинки против комари, както и леглата са с балдахини!
Препоръчително е да носите със себе си:
- По 1 пакет сухи и мокри салфетки;
- Лосион със слънчезащитен фактор;
- Балсам за устни;
- Репеленти за тропически комари – autan или off – под формата на крем-спрей се нанасят най-бързо и лесно;
- Ако носите лещи, моля имайте предвид, че по време на сафари се вдига много прах и може да възникнат проблеми, препоръчваме да носите очила;
- Бутилка за вода, която да ви е удобна по време на преходите в саваната.
Вода:
- Водата е ценна стока в Африка. Моля, ползвайте я пестеливо. Водата в Кения не е подходяща за миене на зъби, за целта голяма част от хотелите/лоджите зареждат в стаите минерална вода – безплатно.
Храна и напитки:
Моля, имайте предвид, че в някои части на страната не се препоръчва да консумирате свежи плодове и зеленчуци, особено в местни заведения, няма проблем обаче в хотелите и лоджите от по-висока категория. През лятото (септември – април) свежите плодове и зеленчуци не трябва да престояват повече от 2-3 дни. Чай и кафе ще имате на разположение в лоджите безплатно. Минерална вода, безалкохолни и алкохолни напитки могат да се закупуват в крайпътните магазини и супермаркети. В случай, че попаднете в местно заведение, извън територията на вашите хотели и лоджи не ползвайте лед (освен ако не сте сигурни, че е приготвен от пречистена или минерална вода) и пийте от бутилката или от чаши за еднократна употреба, вместо да ползвате порцелонови/стъклени чаши.
Сутрин ще ви бъде сервирана закуска на блок маса, на обяд ако сте на сафари имате пикник обяд, а вечерите са на блок маса в лоджите. Кения е държава, която е приела да е „свободна от цигарен дим”. Това се спазва безпрекословно, дори и в откритите ресторанти на хотелите и лоджите не е разрешено пушенето. Можете да пушите само на определените за целта места, обичайно това са баровете.