Нова година в Турну Северин, Румъния

Нова година в Турну Северин, Румъния

Транспорт:

Продължителност:

Изхранване:

Дати на отпътуване:

Цена от:

Програма
Цени
Допълнителна информация
Допълнителни екскурзии

Ден 1 (29.12.2024): София – ГКПП Брегово – Дробета Турну Северин – 315 км.

Сутринта в 07:00 часа отпътуване от София, паркинга на автогара Сердика (Трафик Маркет) пред Централна ЖП гара по маршрут: София – Видин – ГКПП Брегово – Неготин – Кладово - Турно Северин.

Възможност за присъединяване на туристи от град Монтана (бензиностанция ШЕЛ ~ 09:00 часа), както и от град Видин, бензиностанция „Съни”.

Приказно пътуване във Влашко ни се очертава още с преминаването на румънската граница при река Дунав. Преминаваме по мост досущ като Император Траян, кога Дакия е превзел по моста изграден от знаменитият Аполодор от Дамаск!

Посреща ни Олтения - земя на мед и пчелини в окръг Мехединци, а около нас удивителен и мистериозен ще е пейзажа, който ни обгръща…

Погледнем ли реката - остров Банулуи очите ни радва, а пътят ни живописно се извива в подножието на хълма свещен „Кръстът на Свети Петър” и ето как в ранен следобед пристигаме в брилянтната огърлица на Дунава – Дробета Турно Северин!

Настаняваме се в реновираният хотел Континентал 3* - символът на Турно Северин, който централно разположен е в „Парка на Розите”.

Свободно време за освежаване.

Каним Ви на разходка за първи впечатления от този хилядолетен град-бижу на Дунава.

Започваме от центъра на Старият град, в който сме настанени, а забележителностите само на метри от нас са: Кинетичният фонтан, Двореца на културата „Теодор Костеску” - прекрасна сграда наричана от местните „театърът” и Средновековната цитадела Северин, където е мястото да научите как и кога това селище тъй богато на история получава едно по едно трите си имена: Дробета, Турну и завършва със Северин…

Крачка по крачка ще „се загубим” във вълшебството на Централният парк, където статуите на император Траян и Децибал – кралят на Дакия и днес един срещу друг са, но смирени сега царството си делят с любими герои от приказки вълшебни, които надничат иззад дърветата.. Паркът появил се е в далечната 1900 г. и оттогава, та и досега любимо място е за почивка и разходка, за празнуване на Коледа и Великден, сцена е и за концерти на открито.

Неусетно как приказният парк пресичаме и озоваваме се пред реалността на: Хала Раду-Негру, архитектурен паметник от 1906 г., Кметството и Епископската катедрала "Възкресение Господне" и "Свети великомъченик Георги".

Недалеч оттук е и Водната кула – визитната картичка на Турну Северин, която финален щрих е от Старият град. Оттук именно започва Новият град с пешеходната Променада Кришан – зона за отдих, пресичаща града от север на юг. Променадата е парково оформена с пейки, дървета, зелени площи, а по средата й е кръгово кръстовище, където се поставя коледната елха през зимните празници. В близост до елхата е постоянна сцена, на която се провеждат представления на открито. Свободно време. Завръщаме се в хотела ( след ~1,30 – 2 часа), когато вече се смрачава, но около нас е като ден – Турну Северин сияе в разкошната си новогодишна украса и усмихнатото оживление на местните, с които ние туристите възторжено се сливаме.

Вечеря на блок маса без напитки. Нощувка.

 

Ден 2 (30.12.2024): Турну Северин – Тисмана – Турну Северин – 160 км. в 2 посоки

Закуска. Свободно време в Турну Северин или по желание и срещу допълнително заплащане: екскурзия по стъпките на българският светец Никодим Тисмански и изграденият от него манастир Тисмана.

Сутринта в 09:30 часа се отправяме към място, обгърнато от очарователна аура на границата между духовността и магията... Сред високи борове и вековни кестенови дървета, над кристално чистите води на река Тисмана, манастирът е истински празник за сърцето и очите.

Това, което за нас българите е Рилският манастир, това е за румънците манастир Тисмана - първо историческо духовно и символно свято място във Влахия, което не случайно още назовават и „сърцето на Олтения”!

Този, който започва изграждането на манастира, е Никодим, Благочестивият, монах, дошъл тук от българските земи! В деня на Задушница Успение Богородично - 15 август 1377 г. църквата е осветена.

Никодим Благочестиви получава титла архимандрит от Филотей, патриархът на Константинопол, а манастирът Тисмана се оказва първата архимандрия във Влашко.

На 26 декември 1406 г. Никодим умира и е погребан в преддверието на църквата, където и днес гори свещ в негова памет. Той е канонизиран от Румънската православна църква през 1955 г. и е най-почитаният светец в Румъния!

За съжаление в България и сред българите малко е познат този свят и благочестив мъж, който е духовен водач на прадедите ни по време на унгарската окупация на Видинското царство (1365-1369 г.). Св. Никодим Тисмански, наричан още и Вратненски е прочут преди векове книжовник, преводач, църковен дипломат с авторитет и обществено влияние и един от най-забележителните представители на българското духовно и културно влияние в българския Северозапад, както и в земите на север от Дунав през 14-15 век, но колко от нас българите знаем за съществуването му?!

Време е да отдадем заслужена почит на светеца, който втори е след свети Иван Рилски, да се поклоним над мощите му и да измолим благословия.

Завръщане в Турну Северин и хотела в късен следобед. Вечеря на блок маса без напитки. Нощувка.

 

Ден 3 (31.12.2024): Турно Северин – Оршова – круиз - Турну Северин – 60 км.

Закуска. Свободно време в Турно Северин или по желание и срещу допълнително заплащане: екскурзия до Банат и Оршова с круиз по Дунав и посещение в манастир „Св. Ана”.

Сутринта в 10:00 часа започва нашето пътешествие в земята на историческия Банат и пристанищен град Оршова – дунавска прелест покатерила се по хълмовете срещу устието на река Черна и в началото на най-посещаваната от туристите част от Дунавското дефиле.

По живописния път край Дунава, пътувайки към пристанището ще стигнем до мястото, където Свети Никодим „прекосява Дунава”, а от разстояние ще видим и осъществена Божията воля - един от първите манастири в Румъния – манастира Водица.

По чудодеен начин св. Никодим изпълнил волята Божия, който го призова: „Тръгни с увереност към мен към влашката земя, премини по вълните на р. Дунав, защото водите няма да ти навредят, дори ще те пренесат там, където ти заповядвам да стигнеш. Постави наметалото си върху водата и вярата ти в Мен ще ти посочи стъпките и ще освети живота ти!”

В 11:00 часа е началото на вълнуващият круиз по Дунава, с който тържествено и в акомпанимент на вечните Дунавски валсове ще изпратим подобаващо последният ден от годината!

Продължителността на круиза е общо три часа (отиване и връщане) и е плаване в най-дългото дефиле в Европа – 135 км. е дължината му в река Дунав!

Започвайки от Оршова и до манастира Мараконя плаваме надолу по дефилето докато стигнем до Еселница, където реката скалите е разсякла и под върховете им: Голям Чукару (318 м.) и Малък Чукарул създала е Котлите на Дунава/Cazanele Dunarii! Човеците пък от скалите впечатлени създали тук грандиозна скулптура на Децебал сякаш сторили това в отговор на император Траян и неговата мемориална плоча „Траянова табла“, дълга 4 метра и висока 1,75 метра. Залива Мракония и манастир Маркония са крайна точка в круиза и отплаваме, за да акустираме обратно в Оршова.

Отново здраво стъпили на земята ще посетим красивия манастир „Св. Ана”, който от височината, на която е разположен ни предоставя прекрасна панорама към Дунава и Оршова.

В късния следобед завръщане в Турно Северин и хотела.

В 21:00 часа начало на ГАЛА вечеря в разкошна зала със сервиране на изискано четири степенно меню с включени алкохолни и безалкохолни напитки и в компанията на професионален оркестър с интернационален репертоар.

Нощувка.

 

Ден 4 (01.01.2025): Турно Северин – Корчова – Стрехея - Турну Северин – 100 км.

Късна закуска. Свободно време в Турно Северин или по желание и срещу допълнително заплащане: полудневна екскурзия до Корчова с дегустация на местни вина и разходка в Стрехея до „скритият” манастир „Света Троица”.

Да ни е честита Новата 2025 година и нека наздравици вдигнем в една от най-старите винарски изби в окръг Мехидинци – тази в Корчова!

Отбрани ще са вината с мезета подходящи и няма как да устоите на етикета „Черно момиче” – червено вино от ендемичен за района вид лоза!

Следва посещението ни в манастирът – крепост построен от княз Матей Басараб в средата на 17 век. Укрепеният манастирски комплекс е изящен пример за румънска средновековна архитектура. Манастирската църква се счита за едно от последните оригинални произведения на школата Мунтения от 17 век. Тя е може би и единствената в страната, чийто олтар е обърнат на юг, противно на общото изискване църковните олтари да са обърнати на изток.

Завръщане в Турну Северин. Свободно време. Вечеря на блок маса с включени напитки и музикално оформление (българска музика от всички жанрове) с диджей.

Noroc! Наздраве за Новата година с цуйка (ţuică) – румънската плодова ракия от сини сливи. Нощувка.

 

Ден 5 (02.01.2025): Турно Северин – Неготин – КПП Брегово - София – 330 км.

Закуска. В 09:30 часа освобождаване на хотела и отпътуване за България.

Маршрута ни по обратния път преминава през „Турлакия” или това са териториите от двете страни на границата покрай река Тимок - Кулско, Трънско и Зайчарско, както и Горното Понишавие с център Пирот.

Престой и разходка за около два часа в Неготин – главен град на областта Неготинска Крайна, част от Тимошко и град свързан с българският войвода Хайдут Велко.

В добре уреденият център на града с пешеходна зона ще имате възможност да похапнете, да пазарувате или да разгледате: къща-музей на Хайдут Велко, църквата „Рождество на Света Богородица” с гроба на Хайдут Велко и др.

В района на град Неготин е и каньонът на река Вратна и едноименният манастир Вратна съграден от Свети Никодим Тисмански по пътя му към Влашко. По името на този манастир е и другото прозвище на светеца известен е и като Свети Никодим Вратненски.

Пристигане в София вечерта.